Innowacyjna operacja osteotomii korekcyjnej kości przedramienia

W dniu 16 grudnia 2020 roku,  w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu już po raz drugi odbyła się innowacyjna operacja osteotomii korekcyjnej kości przedramienia z użyciem instrumentarium dedykowanego dla pacjenta.    Operacja została wykonana przy użyciu indywidualnie wydrukowanych dla pacjenta płyt oraz przymiarów do wykonania osteotomii i stabilizacji obu kości przedramienia. Przed operacją 17-letni pacjent miał znaczne ograniczenie pronacji i supinacji przedramienia po złamaniu obu kości przedramienia przed 8 laty. Dla pacjenta na podstawie planowania 3D zostało wybrane miejsce i kąt osteotomii korekcyjnej, przygotowane celowniki do osteotomii i płyty do zespolenia. Wydruk i dopasowanie było możliwe dzięki wykonanej wcześniej tomografii komputerowej przedramienia.

Pierwsza taka operacja odbyła się w naszym Szpitalu dnia 25 lutego br. Pacjent, operowany w lutym, zgłasza znaczną poprawę funkcji ręki związaną z istotnym zwiększeniem ruchów rotacyjnych przedramienia, miejsca osteotomii zrosły się i wrócił do pełnej aktywności.

Obydwie operacje zostały wykonane przez dr. n. med. Piotra Czarneckiego, dr n. med. Leszka Kaczmarka oraz  lek. Macieja Bochenka w Klinice Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki.