Informacje na temat trzeciej edycji Transatlantyckiego Webinarium z zakresu ortopedii dziecięcej

W dniu 8.11.2021 r. odbyła się kolejna, trzecia edycja Transatlantyckiego Webinarium z zakresu ortopedii dziecięcej, organizowana przez pracowników Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UM w Poznaniu, z pomocą światowych ekspertów w zakresie ortopedii dziecięcej. Współpraca techniczna zagwarantowana została przez wydawnictwo Termedia. Pierwsze webinarium odbyło się w 2019 r. – jeszcze „przedcovidowo”, co pozwoliło nam zdobyć doświadczenia w zakresie organizacji wydarzeń tzw. zdalnych w warunkach wolnych od  ograniczeń wynikających z pandemii.  Toteż, jak  w poprzednich latach, spotkanie było zorganizowane on-line, a tegoroczny temat związany był z leczeniem stopy końskiej w mózgowym porażeniu dziecięcym: GASTROC-SOLEUS LENGTHENING (GSL) /TENDON ACHILLES LENGTHENING (TAL) IN CEREBRAL PALSY -WORLD PERSPECTIVES, Review of the techniques.

W trakcie Webinarium zaprezentowano różne techniki operacyjne, zarówno tradycyjne, jak i miniinwazyjne, nagrane w kilku salach operacyjnych w Niemczech, Polsce, Rosji, Turcji i w USA. Uczestnicy Webinarium mieli unikalną okazję by nauczyć się  nie tylko technik leczenia operacyjnego, ale także wskazań, przeciwwskazań, postępowania okołooperacyjnego, a także zagadnień związanych z biomechaniką stopy.

Webinarium organizowane było w tym roku pod auspicjami: European Academy of Childhood Disability (EACD), Pediatric Orthopaedic Society of North America (POSNA) i European Paediatric Orthopaedic Society (EPOS), a komitet organizacyjny stanowili: prof. Marek Jóźwiak, dr Bartosz Musielak, dr Wade Shrader, dr Elisabet Rodby-Bousquet i Zaid Al-Shakarchi.

W tym roku organizatorom udało się zebrać w jednym studio dyskusyjnym specjalistów w zakresie neuroortopedii i ortopedii dziecięcej z całego świata. W dyskusji uczestniczyli wybitni specjaliści z całego świata:

  • Peter Bernius z Schon Clinic, w Monachium, Niemcy
  • Elisabet Rodby Bousquet z Lund Univerdity, Szwecja
  • Hank Chambers z Rady Children’s Hospital w San Diego, USA
  • Juana Carlos Couto z Center of Orthopedic Specialities FLENI z Buenos Aires, Argentyna
  • Lin Feng z Chongchung Hospital, Xiamen, Chiny
  • Uri Givon z Sackler School for Medicine z Tel Aviv, Izrael
  • Kera Graham z The Royal Children’s Hospital z Melbourne, Australia
  • Muharram Inan z Ortopediatri Pediatric Orthopedics Academy z İstanbulu, Turcja
  • Ashok Johari z Children’s Orthopaedic Centre z Mumbai, Indie
  • Marek Jóźwiak ze Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polska
  • Vladimir M. Kenis z Turner Scientific Research Institute for Children’s Orthopedics z Saint-Petersburga, Rosja
  • Vadim Kozhevnikov z Federal Centre of Traumatology, Orthopedics and Endoprosthetics z Barnaul, Rosja
  • Bartosz Musielak ze Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polska
  • Tom Novacheck z Gillette Children’s Hospital z Saint Paul, USA
  • Michael Wade Shrader z Nemours/Alfred I. duPont Hospital for Children z Willmington,  USA

 

Webinarium na żywo obejrzało około 7000 widzów z 24 krajów. Co ważne, wydarzenie to może być nadal oglądane on-line po kliknięciu w poniższy link: https://www.termedia.pl/Konferencja-TENDON-ACHILLES-LENGTTHENING-TAL-IN-Intro,1584,16003.html#registerWebinar

 

W imieniu komitetu organizacyjnego, chcielibyśmy podziękować Prezydentowi Miasta Poznania i pozostałym sponsorom, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego corocznego wydarzenia, które na stałe wpisało się już w kalendarz ważnych wydarzeń w zakresie ortopedii dziecięcej na świecie.

 

prof. dr hab.  Marek Jóźwiak

dr n. med. Bartosz Musielak