Nowoczesne endoprotezy rozwijane w naszym Szpitalu

Lekarze naszego Szpitala rozpoczęli wszczepianie nowoczesnych endoprotez polskiej produkcji, które współtworzyli z inżynierami z firmy ChM w Białymstoku.

Kierowana przez prof.  Jacka Kruczyńskiego Klinika Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii specjalizuje się m. in. w endoprotezoplastyce – wymianie zużytych stawów na sztuczne implanty zapewniające pacjentom możliwość poruszania się bez bólu. Ponadto zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Łapaja od wielu lat zajmuje się badaniami naukowymi dotyczącymi zużycia endoprotez i nowoczesnych biomateriałów.

Starając się przenieść doświadczenia naukowe do praktyki klinicznej, zespół podjął współpracę z firmą ChM – białostockim producentem, którego implanty ortopedyczne do leczenia złamań stosowane są w ponad 60 krajach. Stworzenie endoprotezy nie było łatwym zadaniem, bowiem takie implanty muszą spełniać najwyższe normy bezpieczeństwa, a ich produkcja wymaga opanowania wielu skomplikowanych technologicznie procesów, co jest domeną globalnych koncernów medycznych z rozbudowanymi działami badawczo – rozwojowymi.

Tu w sukurs białostockim inżynierom przyszli nasi ortopedzi, którzy uczestniczyli w projektowaniu implantów oraz dedykowanych narzędzi pozwalających na wszczepienie endoprotez z zastosowaniem technik minimalnie inwazyjnych. Wieloletnie doświadczenie zaowocowało opracowaniem nowoczesnego implantu wykonanego z tytanu, który dzięki specjalnej obróbce po kilku tygodniach łączy się trwale z kością. Doc. Łapaj pracuje już nad kolejnymi modelami implantów, między innymi komponentami stosowanymi w medycynie sportowej oraz implantami wykonanymi w metodami druku 3D.

Ta nowoczesna technologia w naszym Szpitalu łączy się jednak z tradycją. Pierwsi pacjenci, którzy otrzymali nowe endoprotezy czują się dobrze i kontynuują rehabilitację, która jak już wiele lat temu podkreślał profesor Dega stanowi integralną część naszej działalności.