Rehabilitujemy żołnierza armii ukraińskiej w Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej

Od kilku tygodni w Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu przebywa żołnierz armii ukraińskiej. Ocalał jako jedyny z oddziału odpierającego atak wojsk rosyjskich pod Charkowem, doznając bardzo poważnego uszkodzenia ciała – stracił lewą nogę.

Pacjent codziennie poddawany jest intensywnej rehabilitacji czynnej, prowadzonej przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie siły mięśniowej kikuta oraz przygotowanie do protezowania. Dużą rolę odgrywa hartowanie kikuta, przygotowujące do bezbolesnego obciążenia go. Pacjent wykonuje ćwiczenia równoważne w pozycjach niskich i wysokich, przygotowujące do nauki chodzenia w protezie.

Równolegle z rehabilitacją trwają prace nad protezą, która powstanie w wyniku współpracy Działu Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego naszego Szpitala oraz Firmy Enforce Medical Technologies Spółka z o.o.  Pacjent otrzyma nowoczesną protezę, która dzięki zastosowanym nowoczesnym materiałom m.in. kompozytu węglowego oraz lotniczego aluminium będzie lekka, wytrzymała oraz komfortowa w użytkowaniu.

W pomoc rannemu w wojnie żołnierzowi zaangażowała się Caritas Archidiecezji Poznańskiej, deklarując sfinansowanie kosztów protezy.

Dyrekcja Szpitala serdeczne dziękuje wszystkim, którzy czynnie włączyli się w pomoc naszemu dzielnemu Pacjentowi.  Wyjątkowa sytuacja, w jakiej obecnie jesteśmy wymaga podjęcia wspólnych działań. Dlatego bardzo doceniamy i dziękujemy za włączenie się w akcję Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Firmie Enforce Medical Technologies Spółka z o.o. oraz pracownikom naszego Szpitala.