Festyn „Krok w przyszłość… Szpital Degi Dzieciom”

Dnia 17 września odbyła się kolejna edycja festynu pt. „Krok w przyszłość… Szpital Degi Dzieciom”. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia były choroby kończyn górnych u dzieci. W przyszpitalnym parku na dzieci czekał szereg atrakcji.

Po uroczystym otwarciu festynu przez Dyrektora Szpitala Przemysława Daroszewskiego oraz profesora Leszka Romanowskiego na teren parku wjechali motocykliści z Wielkopolskiej Grupy Motocyklowej. Następnie odbyły się występy muzyczno-taneczne: występ dzieci z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego pod batutą Martyny Kozaneckiej, pokaz baletowy najmłodszych tancerek z formacji Classic Dance – Rampa Dance Studio, a także koncert Orkiestry Sił Powietrznych pod przewodnictwem podporucznika Pawła Krefta. Aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu przygotowali dla małych widzów spektakle „Madagaskar”, „Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży” oraz „Księga Dżungli”.

Dzieci miały też możliwość spotkania się z reprezentantami służb mundurowych – Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Miejskiej i Wojewódzkiej Komendy Policji, a także przedstawicielami lotnictwa i sił powietrznych – którzy służyli radą, prowadzili szkolenia z ruchu drogowego i pokazywali wozy strażackie. Dla amatorów sportu odbył się pokaz taekwon-do, w którym wystąpili reprezentanci kadry narodowej.

Równolegle na polanach przez cały czas trwania festynu przebiegały gry, zabawy i konkursy, między innymi laboratorium chemiczne,  spotkanie z alpakami, różnorodne zajęcia plastyczne, malowanie buziek, miniturniej darta i wiele innych. Do dyspozycji dzieci były również dmuchany zamek, zjeżdżalnia oraz suchy basen z piłeczkami. Dla wszystkich gości zorganizowano bezpłatny poczęstunek – grochówka wojskowa, pajda chleba ze smalcem, grill, ciasta – wypieki domowe pracowników Szpitala; dodatkowo na dzieci czekały lody, gofry i wata cukrowa.

Oprócz typowych atrakcji dla najmłodszych przewidziano również konsultacje ortopedyczno-fizjoterapeutyczne, w ramach których odbyły się zajęcia z hula-hop, nauka bandażowania kończyny górnej, ćwiczenia na platformach rehabilitacyjnych czy badanie chodu i wad postawy. Dorośli z kolei mogli zasięgnąć porad z zakresu ortopedii, dietetyki i psychologii, dokonać pomiaru glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego, zmierzyć BMI lub oddać krew w specjalnym krwiobusie. Możliwe było również skorzystanie z poradnictwa z zakresu uzależnień. Doświadczeni psychologowie udzielili indywidualnych porad rodzicom, jak można uchronić dzieci jak można uchronić dzieci przed najgroźniejszymi we współczesnym świecie problemami związanymi z uzależnieniami od Internetu, telefonów, dopalaczy i innych. Wśród zainteresowanych powyższą tematyką rozdysponowaliśmy ulotki i inne materiały informacyjne o treściach związanych z profilaktyką uzależnień, a dzięki współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, zorganizowaliśmy konkurs z użyciem alkogogli,  dzięki któremu możliwe było pokazanie uczestnikom w jaki sposób alkohol wpływa na obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości oraz brak koordynacji mięśniowej. Osoby, które skorzystały z porad zdrowotnych, brały udział w losowaniu nagród.

Festyn był też okazją do zapoznania się z projektami diagnostyczno-terapeutycznymi realizowanymi przez Szpital, dotyczącymi dzieci z SMA i zespołami wiotkości, rehabilitacji neurologicznej osób po przebytym udarze, a także nowoczesnych technologii w diagnostyce i leczeniu dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym. W specjalnym punkcie informacyjnym rodzice mogli zaznajomić się z podstawowymi założeniami projektów, zasadami rekrutacji, metodami prowadzonych terapii oraz wziąć udział w pokazowych sesjach terapeutycznych z wykorzystaniem zrobotyzowanych technik rehabilitacji.

Zorganizowanie festynu o tak bogatym programie nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu różnych Sponsorów. Serdecznie dziękujemy firmom i instytucjom: Pfeifer&Langen, Terlan, Tente, Envirotech, Technomex S.A., Miasto Poznań, Kiloutou Polska, TOM. ART., a także pozostałym Sponsorom i Partnerom, wymienionym na plakacie, którzy czynnie zaangażowali się w wydarzenie, zapewniając niezbędny sprzęt, gadżety i gastronomię.