Wygrana Szpitala w piątej edycji konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje”

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital im. W. Degi UM w Poznaniu po raz kolejny został uhonorowany nagrodą w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje”. Szpital zdobył I miejsce w kategorii: „Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych”.

 To już piąta edycja konkursu „Inspiracje”. W poprzednich latach nasz Szpital również znajdował się w gronie laureatów i finalistów obok innych czołowych placówek medycznych promujących innowacyjne techniki i rozwiązania.

Tym razem Kapituła Konkursu uznała za najlepszy projekt „Neuromonitoring śródoperacyjny podwyższający bezpieczeństwo pacjenta i usprawniający pracę chirurga w trakcie zabiegu operacyjnego na kręgosłupie”, którego autorem jest prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber, kierownik Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu.

Wręczenie nagród odbyło się 29 września br. podczas uroczystej Gali. Statuetkę odebrał Dyrektor Przemysław Daroszewski.

Neuromonitoring śródoperacyjny to procedura weryfikacji przewodnictwa impulsów nerwowych wzdłuż struktur ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego podczas zabiegów chirurgicznych za pomocą metod neurofizjologicznych z wykorzystaniem impulsów stymulujących elektrycznych lub pola magnetycznego. Śródoperacyjny neuromonitoring pozwala na stałą kontrolę funkcji struktur nerwowych, dlatego też jest szczególnie przydatny w trakcie operacji związanych z podwyższonym ryzykiem uszkodzenia tych struktur. Zwiększa bezpieczeństwo operacji ortopedycznych i zmniejsza liczbę jatrogennych powikłań okołooperacyjnych.

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu im. W. Degi UM w Poznaniu od 3 lat neuromonitoring śródoperacyjny z sukcesem stosowany jest w zabiegach pediatrycznych, u dzieci, u których konieczne jest leczenie operacyjne z powodu skrzywienia bocznego lub dyskopatii kręgosłupa w odcinkach szyjnym i krzyżowo-lędźwiowym. Jest to procedura bezpieczna, precyzyjna i nieinwazyjna. Od momentu wprowadzenia neuromonitoringu śródoperacyjnego w naszym Szpitalu wykonano 288 sesji śródoperacyjnych, u żadnego z pacjentów nie stwierdzono komplikacji pooperacyjnych w układzie nerwowym, co zawdzięczamy zastosowaniu właśnie tej nowoczesnej metody.