Rozbudowa Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. W ciągu trzech lat z działalności centrum skorzystało ponad 800 osób z dziecięcym porażeniem mózgowym. Nowa inwestycja pozwoli poszerzyć zakres rehabilitacji oraz zwiększyć jej dostępność dla pacjentów.

Obecne centrum funkcjonuje od 2019 roku, udzielając pomocy dzieciom i młodym dorosłym z porażeniem mózgowym. W ośrodku wykorzystywane są najnowsze technologie, które pomagają w rehabilitacji młodych pacjentów. Znajdują się tu między innymi sale terapeutyczne, sala sensoryczna, sale do terapii manualnej, gabinet fizjoterapii oraz stanowiska komputerowe do terapii funkcjonalnej. Poznańskie centrum i realizowany w nim program jest jedynym takim w Polsce dla pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym. Zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne jest ogromne, stąd decyzja o rozbudowie dotychczasowego obiektu. Po rozbudowie rehabilitacją objęci zostaną także inni chorzy z zaburzeniami ruchowymi o podłożu nerwowo-mięśniowym.

Powstanie nowej inwestycji jest możliwe dzięki akcji charytatywnej organizowanej przez Pho3nix Foundation oraz Ciech TRI TOUR, która została zapoczątkowana jeszcze w 2020 roku. Przez 2 lata trwania akcji jej uczestnicy podczas wirtualnej sportowej rywalizacji przejechali lub przebiegli łącznie 4,5 mln kilometrów. Każdy kilometr to równowartość złotówki, tak więc ostatecznie Fundacja przekazała Ortopedyczno-Rehabilitacyjnemu Szpitalowi Klinicznemu im. W. Degi UM w Poznaniu 4,5 mln zł. Ponadto Pan Wojciech Kruczyński zadeklarował przekazanie dodatkowych 100 tys. zł na rozbudowę Centrum spoza środków Fundacji.

We wtorek, 9 maja br., na terenie Szpitala uroczyście podpisano akt erekcyjny. W symbolicznym położeniu kamienia węgielnego na miejscu nowego budynku uczestniczyli: Prezes Fundacji Pho3nix Pan Sebastian Kulczyk, Członek Zarządu Fundacji Pho3nix Pan Wojciech Kruczyński, Dyrektor Szpitala Pan dr n. med. Przemysław Daroszewski oraz Szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej prof. dr hab. med. Marek Jóźwiak. Kamieniem węgielnym – zgodnie z tradycją Szpitala dotyczącą nowych inwestycji – była cegła, z której budowany był szpital w XIX wieku, pochodząca z 1868 roku. Ponadto w uroczystości uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Wojciech Jankowiak, Prezydent Miasta Poznania Pan Jacek Jaśkowiak, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Pani Sylwia Wójcik, Ambasador Fundacji Pho3nix, australijski triathlonista, dwukrotny zwycięzca Mistrzostw Świata Ironman, zdobywca tytułów w 2007 i 2010 roku, Pan Chris McCormack oraz Dyrektor Generalny OmiseGo Pani Vansa Chatikavanij.

Nowy trzykondygnacyjny budynek Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci o powierzchni około 900 m2 powstanie obok już istniejącego Centrum. Na parterze zaplanowano Laboratorium Chodu, rejestrację, poczekalnię i szatnię dla pacjentów. Na pierwszym piętrze powstanie sala rehabilitacyjna z monitoringiem, umożliwiającym rodzicom i opiekunom obserwację małych pacjentów. Będą tu także gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników. Na drugim piętrze powstaną pokoje dla pacjentów i ich opiekunów. W rozbudowanym Centrum realizowany będzie program, mający na celu rozszerzenie dostępności technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji. Projekt ma na celu poprawę jakości życia dzieci i młodych dorosłych z niepełnosprawnościami oraz pomoc w powrocie do ruchomości i niezależności poprzez nowoczesne technologie i narzędzia w pełni dostosowane do potrzeb chorych. Większa przestrzeń to nowe możliwości rehabilitacji, a przede wszystkim większa dostępność usług, także dla pacjentów z innymi niż porażenie mózgowe jednostkami chorobowymi.

Pacjenci Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci będą mogli korzystać z usług rehabilitacyjnych 3 razy w roku, co cztery miesiące, a nie – jak to było do tej pory – co pół roku. Zarówno badania naukowe, jak i obserwacyjne potwierdzają, że zwiększenie częstotliwości rehabilitacji znacząco wpływa na osiągane efekty i ich utrzymanie. Rehabilitacja prowadzona będzie przy użyciu najnowocześniejszych technologii, głównie robotów wspieranych wirtualną rzeczywistością, zgodnie z koncepcją celowo osiąganych indywidualnie wyznaczonych sukcesów rehabilitacyjnych. Dzieci i młodzież rehabilitowane będą poprzez zabawę na specjalnych maszynach oraz podczas grania w gry komputerowe. Nowy budynek ma być gotowy w ciągu 14 miesięcy.