
Zabiegi endoskopowe kręgosłupa w znieczuleniu miejscowym
Od przeszło 3 lat na Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa Dorosłych naszego Szpitala, wykonywane są zabiegi endoskopowe techniką UBE (Unilateral Biportal Endoscopy) u chorych z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, a w szczególności z ciasnotą, inaczej stenozą kanału kręgowego. Od bieżącego roku rozpoczęto wykonywanie zabiegów endoskopowych odbarczenia stenozy kanału kręgowego w znieczuleniu przewodowym bez konieczności znieczulenia ogólnego i intubacji.
Ciasnota kanału kręgowego najczęściej dotyczy osób w wieku podeszłym, u których występują schorzenia współistniejące. Zwiększają one ryzyko lub wręcz uniemożliwiają wykonanie zabiegu w obrębie kręgosłupa, ponieważ zabiegi te wymagają znieczulenia ogólnego.
Jednak zastosowanie endoskopowej techniki dwuportalowej UBE pozwala na wykonanie pełnego odbarczenia struktur nerwowych, bez konieczności zastosowania śrub stabilizujących kręgosłup a dodatkowo nie jest konieczne wykonanie pełnego znieczulenia z intubacją. Współcześnie na świecie obserwujemy wzrost liczby operacji kręgosłupa wykonywanych w znieczuleniu regionalnym (awake spinal surgery). Znajdują tutaj zastosowanie blokady centralne, znieczulenie nasiękowe i blokady powięziowe w połączeniu z sedację dożylną.
Znieczulenie regionalne to mniejsze obciążenie w porównaniu do znieczulenia ogólnego, szybsza regeneracja i krótszy czas hospitalizacji a także zmniejszenie bólu pooperacyjnego i większe zadowolenie pacjenta – mówi operator dr hab. n. med. Łukasz Kubaszewski, prof. UMP. Chorzy w wieku 78-86 lat, zabieg oraz rehabilitację przeszli bez problemów. Ten typ znieczulenia jest możliwy dzięki doświadczeniu ośrodka w technice endoskopowej, ponieważ czas zabiegu powinien być w miarę krótki ze względu na ułożenie pacjenta podczas zabiegu. Jednak pierwsze nasze obserwacje wyników leczenia oraz opinie chorych są bardzo pozytywne. Pozwala to na zaproponowanie optymalnego leczenia bez względu na wiek, który nierzadko jest podstawą do dyskwalifikacji z leczenia operacyjnego. Profesor Kubaszewski zaznacza, że objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa stają się coraz bardziej zauważalnym problemem starzejącego się społeczeństwa. Ucisk na struktury nerwowe kanału kręgowego, poza bólem, powoduje istotne upośledzenie możliwości poruszania się i samodzielności osób bez istotnej dysfunkcji narządu ruchu, dotychczas samodzielnych. Powoduje to frustrację zarówno chorego jak i rodziny. Dzięki technice endoskopowej zabiegi w obrębie kręgosłupa są wykonywane coraz częściej w znieczuleniu miejscowym na całym świecie. Problematyka zabiegów endoskopowych w znieczuleniu miejscowym będzie omawiana między innymi na Kongresie Endoskopii Kręgosłupa w Nicei, gdzie przedstawimy doświadczenia naszego ośrodka – mówi prof. Kubaszewski. Tego typu stopniowe modyfikacje leczenia pozwalają na zmianę postrzegania chirurgii kręgosłupa, jaką jeszcze znaliśmy przed 10-20 laty.
Wprowadzenie technik endoskopowych spowodowało zwiększenie liczby operacji w tym zakresie w ostatnich dwóch latach, choć ze względu na liczbę osób oczekujących należy stwierdzić, że problem narasta. Rozwój technik endoskopowych pozwala na skrócenie pobytu chorego w szpitalu. Jednocześnie zmniejszenie kosztów zabiegu pozwala na leczenie większej liczby chorych.
Znieczulenie miejscowe w zabiegach endoskopowych techniką UBE w obrębie kręgosłupa lędźwiowego oferuje wiele korzyści, w tym mniejsze ryzyko powikłań, szybszą regenerację, zmniejszenie bólu pooperacyjnego oraz korzyści ekonomiczne podkreśla Kierownik Kliniki Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych naszego Szpitala dr hab. n. med. Mikołaj Dąbrowski. Poznański ośrodek ortopedyczny może pochwalić się długą tradycją leczenia schorzeń kręgosłupa ale także tym, że znaczna część zabiegów wykonywana jest technikami endoskopowymi. Dla chorych z przeciwwskazaniami do znieczulenia ogólnego jest to istotna alternatywa, która pozwala na przeprowadzenie minimalnie inwazyjnych procedur z zachowaniem wysokiego poziomu komfortu i bezpieczeństwa. W miarę rozwoju technik endoskopowych i metod znieczulenia, znieczulenie miejscowe prawdopodobnie będzie odgrywać coraz większą rolę w nowoczesnej chirurgii kręgosłupa.