Budynek Kliniki Ortopedycznej zbudowały siostry Sercanki (Dames au Sacré-Coeur de Dieu), […] przy samym końcu miasta, na Górnej Wildzie. […] Był to, jak na owe czasy, największy i najwspanialszy zespół architektoniczny w Poznaniu. Ten ceglany budynek został opracowany w formach gotyckich (neogotyckich), co zapewne podkreślało jego religijny charakter. Plany sprowadzono z Francji, jednak ich autor nie jest znany. Według niektórych źródeł projektantem był niemiecki architekt Gustaw Schulz, a jego pomocnikiem polski architekt Stanisław Hebanowski. Był to, na owe czasy, największy i najwspanialszy zespół architektoniczny w Poznaniu. Budowę ukończono w roku 1871 za ogromne pieniądze, napływające głównie z Francji. Powstał wówczas dwupiętrowy gmach w kształcie litery H. Ceglany budynek został opracowany w formach gotyckich, co zapewne miało podkreślać religijny charakter instytucji. Po stronie zachodniej /od strony ulicy/ znajdowała się kaplica, opatrzona wyniosłą wieżą […]. Do gmachu wchodziło się rozległą klatką schodową, w oknach jej były piękne witraże, których resztki zachowały się do dziś. Na drugim piętrze skrzydła południowego pozostały piękne drewniane kasetonowe stropy, które kiedyś musiały posiadać wszystkie sale budynku. Gmach otaczał rozległy park. Do dziś od strony zachodniej rosną liczne kasztanowce, a od strony wschodniej rozciąga się imponująca aleja ponad stuletnich już dzisiaj platanów. Zostały one posadzone w czterech równoległych do siebie rzędach – dwóch północnych i dwóch południowych, przy czym skrajny południowy, poza pierwszym i ostatnim drzewem w rzędzie, dziś już nie istnieje. Platany są dobrem kultury, częścią Szpitalnego Ogrodu stanowiącego regularne założenie z lat 1870-1871, wpisanego decyzją Głównego Konserwatora Zabytków m. Poznania z 16 kwietnia 1966 r. do rejestru zabytków […].
W roku 1876 powstał w budynku Zakład Dobroczynności Garczyńskiego. Był przeznaczony dla ludzi samotnych i starszych, powyżej 40 roku życia, bez różnicy płci i narodowości. […] Na początku XX wieku pensjonariuszami byli prawie wyłącznie Niemcy. Zakład Garczyńskiego działał do końca I wojny światowej i w kwietniu 1920 roku kuratorium Zakładu Garczyńskiego przy ul. Górna Wilda 87-89 postanowiło oddać gmach tego Zakładu na cele Uniwersytetu Poznańskiego, na potrzeby Wydziału Lekarskiego. […] W roku 1935 reaktywowano Klinikę Ortopedyczną, prowadzoną przez prof. Franciszka Raszeję […]. W rok po jej reaktywowaniu Klinika miała około 50 łóżek /w roku 1939 – 90 łóżek/ przede wszystkim w skrzydle południowym, a od frontu salę operacyjną, gipsownię oraz rentgen. […] Pod koniec lat trzydziestych Wydział Lekarski UP przewidywał rozbudowę Collegium Marcinkowskiego na Wildzie […]. ”Późnego lata 1938 roku rozpoczęto jego przebudowę, zmodernizowano wnętrze i usunięto neogotyckie wieżyczki”.
Podczas okupacji, w latach 1939-1945, Klinikę zajęli Niemcy […]. W czasie walk o Poznań, w podziemiach Kliniki, mała grupa lekarzy operowała przy świecach […]. Po zdobyciu Poznania szpital zajęły wojska radzieckie, a po ich odejściu długo gmach remontowano. W 1946 roku gmach został zabezpieczony i opracowano, zgodnie z sugestiami prof. Degi, plany jego przebudowy. Otrzymał nazwę Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego /Collegium Marcinkowskiego/. W sierpniu 1947 roku rozpoczęły się prace budowlane. W listopadzie 1948 roku wprowadziła się Klinika Ortopedyczna, posiadając początkowo 70 łóżek. Przebudowę kontynuowano do roku 1952. Polegała ona na modernizacji skrzydła północnego /dobudowano trzecie piętro z salą operacyjną/ i części skrzydła południowego. Wymieniono dawne drewniane stropy, dwuspadowe dachy zmieniono na płaskie.