logotypy

Dział Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego

proteza nogi
proteza nogi

Opis zakresu świadczeń

Dział Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego rozpoczął działalność 1 stycznia 2020r. W sferze personalnej, technicznej i technologicznej stanowi kontynuację ponad 70- letniej tradycji Samodzielnego Publicznego Zakładu Zaopatrzenia Ortopedycznego w Poznaniu. Dział Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego realizuje świadczenia zdrowotne obejmujące kompleksową obsługę pacjentów oraz wytwarzanie indywidualnych przedmiotów ortopedycznych takich jak:

  • protezy kończyn górnych (kosmetyczne, mechaniczne, mioelektryczne) dla różnych poziomów amputacji,
  • protezy kończyn dolnych (tymczasowe, definitywne) dla różnych poziomów amputacji,
  • ortezy kończyn dolnych typu AFO, DAFO, KAFO , HKAFO, szynowo- opaskowe, tulejkowe itp.,
  • gorsety ortopedyczne stabilizujące, odciążające, szkieletowe, korekcyjne w tym hiperkorekcyjne oraz do leczenia bocznych skrzywień kręgosłupa (skolioz) i kyfoz typu CHENEAU, BOSTON, MILWAUKEE,
  • obuwie ortopedyczne (dostosowane do zniekształceń stóp, korekcyjne, wyrównujące skrócenie kończyny dolnej, do ortez),
  • wkładki ortopedyczne- korekcyjne, odciążające, dostosowane do zniekształceń, wyrównujące skrócenie kończyny dolnej.

Dział Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego obsługuje pacjentów z terenu całego kraju oraz współpracuje z lekarzami kierującymi i fizjoterapeutami. Na miejscu pacjent otrzymuje pełną informację w zakresie pozyskiwania zleceń na indywidualne wyroby medyczne, zasad otrzymania oraz wysokości refundacji z NFZ i innych źródeł dofinansowania (np. PCPR, MOPR, Fundacje). Z uwagi na lokalizację pracownicy włączają się w proces leczenia pacjentów szpitalnych stając się ważnym elementem procesu usprawniania np. pacjentów po amputacji kończyn czy wymagających zaopatrzenia w ortezy lub obuwie ortopedyczne. Wiodącą działalność Działu Produkcji i Zaopatrzenia Ortopedycznego stanowią gorsety korekcyjne do leczenia skolioz (lub kyfoz) typu Cheneau. W okresie wcześniejszym pracownicy dzięki szkoleniom przeprowadzonym przez twórcę gorsetu- profesora J. Cheneau pozyskali umiejętności i wiedzę z zakresu jego szkoły terapeutycznej, co zostało potwierdzone przez prof. J. Cheneau certyfikatem. Połączenie w lokalizacji wytwarzania gorsetów korekcyjnych z działalnością Poradni Wad Postawy, Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Oddziałów Szpitalnych umożliwia prowadzenie efektywnego, kompleksowego leczenia pacjentów z problemami wad postawy.