
„Krok w przyszłość… Szpital Degi Dzieciom” 24 czerwca 2023 r.
Dnia 24 czerwca odbyła się czwarta już edycja festynu pt. „Krok w przyszłość… Szpital Degi Dzieciom”. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia była choroba SMA.
Po uroczystym otwarciu festynu przez Dyrektora Szpitala dr. n. med. Przemysława Daroszewskiego, głos zabrali zaproszeni goście – Prezes Fundacji SMA Dorota Raczek, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Jędrzej Solarski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UMP i Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala prof. dr hab. Michał Nowicki, oraz prof. dr hab. Marek Jóźwiak – Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej.
Po zakończonej części oficjalnej i przywitaniu uczestników festynu, na teren parku z wielką pompą wjechali motocykliści z Wielkopolskiej Grupy Motocyklowej. Następnie odbyły się występy muzyczno – taneczne: pokazy baletowe tancerek z formacji Classic Dance – Rampa Dance Studio oraz występ dzieci z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu. Wręczone zostały także wyróżnienia i nagroda główna za konkurs plastyczny na plakat festynowy. Aktorzy Teatru Animacji w Poznaniu przygotowali dla małych widzów spektakl pt. „Bajki Malutkie”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i wywoływał uśmiechy nie tylko na twarzach najmłodszych, ale również i dorosłych widzów.
Dzieci miały możliwość spotkania się z reprezentantami służb mundurowych – Miejskiej i Wojewódzkiej Komendy Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, a także z przedstawicielami lotnictwa i sił powietrznych z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny – którzy służyli radą, prowadzili szkolenia z ruchu drogowego, pierwej pomocy oraz pokazywali wozy strażackie. Dla amatorów sportu odbył się pokaz poznańskiej sekcji Ampfutbolu, działającej przy klubie sportowym „Warta Poznań”.
Równolegle na polanach przez cały czas trwania festynu przebiegały gry, zabawy i konkursy, między innymi laboratorium chemiczne, spotkanie z alpakami, zajęcia plastyczne prowadzone przez nauczycieli z Zespołu Szkół nr 111 w Poznaniu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Fundacji Nowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, malowanie buziek, miniturniej darta i wiele innych. Do dyspozycji dzieci były również: dmuchany zamek, zjeżdżalnia oraz suchy basen z piłeczkami. Dla wszystkich gości zorganizowano bezpłatny poczęstunek – grochówka wojskowa, bigos, pajda chleba ze smalcem, grill i ciasta – wypieki cukierni hotelu Mercure w Poznaniu oraz domowe wypieki pracowników Szpitala. Dodatkowo na dzieci czekały lody, gofry i wata cukrowa.
Oprócz typowych atrakcji dla najmłodszych przewidziano również konsultacje fizjoterapeutyczne, w ramach których odbyły się zajęcia z hula-hop i skakanki, ćwiczenia korekcyjne, a także ćwiczenia na platformach rehabilitacyjnych czy porady z zakresu wad postawy. Dorośli z kolei, mogli zasięgnąć porad z zakresu dietetyki i psychologii, dokonać pomiaru glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego, zmierzyć BMI lub oddać krew w specjalnym krwiobusie. Możliwe było również skorzystanie z poradnictwa z zakresu uzależnień. Zespół psychologów udzielał indywidualnych porad rodzicom, jak można uchronić dzieci przed najgroźniejszymi we współczesnym świecie problemami związanymi z uzależnieniami od internetu, telefonów, dopalaczy i innych. Wśród zainteresowanych powyższą tematyką zorganizowaliśmy konkurs z użyciem alkogogli, dzięki któremu możliwe było pokazanie uczestnikom w jaki sposób alkohol wpływa na obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości oraz brak koordynacji mięśniowej. Osoby, które skorzystały z porad zdrowotnych, brały udział w losowaniu nagród, których fundatorami byli m. in. Amica S.A, OLX, PASO, FlyPark, Rogalowe Muzeum Poznania, Kino Helios.
Impreza była również okazją do zapoznania się projektami diagnostyczno – terapeutycznymi prowadzonymi w Szpitalu: projektem MPD, którego głównym założeniem jest wykorzystanie nowoczesnych technologii w rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych chorujących na mózgowe porażenie dziecięce, zakończonym już projektem STROKE, w którym prowadzona była rehabilitacja neurologiczna osób po udarze mózgu, a także z projektem „SMArt”, którego celem jest określenie optymalnego modelu Robotycznie Wspomaganej Rehabilitacji (RWR) dla osób z SMA, w zależności od wieku i wyjściowego stanu funkcjonalnego. Badanie o charakterze „head to head” to jednoośrodkowy, prospektywny, randomizowany, pojedynczo zaślepiony eksperyment badawczy, porównujący dwie grupy pacjentów o odmiennych modelach rehabilitacji: grupa badana, oparta na Robotycznie Wspomaganej Lokomocji (RWL) versus grupa porównawcza, oparta na Robotycznie Wspomaganej Pionizacji (RWP). Jest to nowy projekt, współfinansowany z Agencji Badań Medycznych, którego realizację, jako jedyni w Polsce, rozpoczniemy już wkrótce.
Zorganizowanie festynu o tak bogatym programie nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu różnych Sponsorów. Serdecznie dziękujemy firmom i instytucjom: Pfeifer&Langen Polska S.A., Terlan Sp. z o.o, Tente, Aquanet S.A., Technomex sp. z o. o., Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego, Kiloutou Polska, Euroklimat, AM Medic Sp. z o.o., Perfexim Sp. z o.o., a także pozostałym Sponsorom i Partnerom, którzy czynnie zaangażowali się w wydarzenie, zapewniając niezbędny sprzęt, gadżety i gastronomię.
Dziękujemy także za objęcie Patronatem Honorowym naszego festynu JM Rektorowi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – prof. dr hab. Andrzejowi Tykarskiemu oraz Prezydentowi Miasta Poznaniu -Panu Jackowi Jaśkowiakowi.
Najczęściej czytane