
Ortopedia ucyfrowiona w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu
Wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość wdziera się coraz głębiej w nasze życie, wychodząc daleko poza świat gier. Od pewnego czasu przenosi edukację medyczną na zupełnie inne poziomy, a obecnie puka do sal operacyjnych z narzędziami wspomagającymi i ułatwiającymi pracę lekarzom w sposób, którego trzeba doświadczyć, aby zrozumieć potęgę tej perspektywy. Tempo rozwoju powyższych technologii jest zawrotne i ich obecność w codziennej pracy medycznej to już nie przyszłość lecz teraźniejszość. Sztuczna inteligencja w diagnostyce, rozszerzona rzeczywistość w leczeniu oraz wirtualna rzeczywistość w edukacji – to będą w ciągu najbliższych miesięcy – nie lat – najnowsze narzędzia przenoszące nas na wyższy poziom medycyny.
Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu od 2024 roku dysponuje najnowocześniejszymi technologiami wspomagającymi pracę lekarzy ortopedów. W czerwcu Blok Operacyjny wyposażony został w robota do endoprotezoplastyki stawów kolanowych. Powyższe jest efektem kilkuletniego zaangażowania lek. Kamila Kałowskiego – Pełnomocnika ds. Bloku Operacyjnego, w szkolenia w robotyce ortopedycznej, koordynację procesu zakupu oraz wdrożenie do pracy robota Omnibotics, a wcześniej wprowadzenie do użytku systemu rozszerzonej rzeczywistości Carnalife, co umożliwiło obrazowanie trójwymiarowe w postaci hologramów na sali operacyjnej.
Wykorzystanie robota w operacjach endoprotezoplastyki stawu kolanowego stanowi ogromną pomoc i wsparcie dla lekarza operatora, zwłaszcza przy najtrudniejszych operacjach rewizyjnych, zwiększając zasadniczo precyzję postępowania chirurgicznego poprzez personalizowane planowanie trójwymiarowe. Aktualnie wspólnie z dostawcą systemu prowadzone są prace nad rozwojem systemu przekształcające go z obrazowania w kompleksowe narzędzie do planowania, obrazowania i nawigowania trójwymiarowego w rozszerzonej rzeczywistości. W efekcie stopniowo zmienia się kształt współczesnego bloku operacyjnego, dotychczas coraz bardziej wypełnianego skomplikowanymi, coraz trudniejszymi w obsłudze urządzeniami. Cyfrowe technologie umożliwiają redukcję sprzętu w sąsiedztwie stołu operacyjnego, a chirurg nie opuszczając jałowego środowiska pracy ma do dyspozycji w zasięgu ręki wszelkie informacje, dodatkowo przeanalizowane wstępnie przez odpowiednie algorytmy sztucznej inteligencji, co ułatwia podejmowanie szybkich i trafnych decyzji. Na końcu tej ścieżki jeszcze jest efektor – robot, który odpowiednio ustawiony i zaprogramowany eliminuje możliwość wykonania drobnych błędów, cały czas pozostając pod nadzorem operatora. Wspomagany cyfrową technologią jest więc każdy z etapów diagnostyki i leczenia, a rezultaty – czyli lepsze wyniki dla pacjenta są bardzo obiecujące.
Robot, który rozpoczął pracę na Bloku Operacyjnym Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im W. Degi UM w Poznaniu ma kilka unikalnych cech. Oprócz tworzenia modelu cyfrowego kolana po akwizycji punktów referencyjnych m.in. zbiera w trakcie operacji informacje o balansie więzadłowym stawu. Ma to kluczowe znaczenie w odtworzeniu prawidłowej kinematyki kolana po operacji i pozwala zbliżać się w tym zakresie do doskonałości. Dla pacjenta oznacza to coraz większą szansę na to, że po operacji w krótkim czasie będzie on w stanie powrócić do pełnej aktywności w życiu społecznym, w tym również zawodowym.
Niebagatelny jest również aspekt edukacyjny wdrażanych technologii. Żadne dotychczasowe metody nie mogą równać się ze sposobem, jaki obrazuje studentom dość abstrakcyjne dla nich w dotychczasowym przekazie pojęcia, a nabywanie praktycznych umiejętności jest wielokrotnie łatwiejsze bez narażania pacjenta na jakiekolwiek ryzyko.
Autor tekstu: lek. Kamil Kałowski – Pełnomocnik ds. Bloku Operacyjnego
Poniżej artykuł z serwisu Linkedin o robocie wykorzystywanym do operacji endoprotezoplastyki stawu kolanowego:
Najczęściej czytane