
Pacjent z psem asystującym w naszym szpitalu
Mamy przyjemność poinformować, że w naszym Szpitalu na Oddziale Reumatologii, Rehabilitacji i Chorób Wewnętrznych, przebywa Pacjent, któremu towarzyszy pies asystujący. To wyjątkowe zwierzę pełni nie tylko rolę towarzysza, ale przede wszystkim stanowi realne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osoby z niepełnosprawnością.
Pies asystujący to nie zwykły pupil – to profesjonalnie wyszkolony pomocnik, który potrafi m.in. ostrzegać przed zagrożeniami, pomagać w poruszaniu się, otwieraniu drzwi czy przynoszeniu przedmiotów. Jego obecność może być niezbędna dla bezpieczeństwa
i samodzielności opiekuna.
Co warto wiedzieć?
Zgodnie z polskim prawem, osoby korzystające z pomocy psów asystujących mają prawo do swobodnego poruszania się z nimi po przestrzeniach publicznych – także w placówkach medycznych. Zwierzęta te posiadają specjalne oznaczenia oraz aktualne zaświadczenia potwierdzające ich status.
Jak się zachować w obecności psa asystującego?
Aby nie zakłócać pracy psa i nie narażać jego opiekuna na niepotrzebny stres, przypominamy kilku zasad:
- Nie należy dotykać, ani głaskać psa asystującego: Pies asystujący jest skupiony na wykonywaniu swojej pracy, więc nie należy go głaskać, dotykać ani wpatrywać się w niego.
- Nie należy rozpraszać psa asystującego : Unikaj gwałtownych gestów, okrzyków, prób zabawy z psem, aby nie zakłócić jego pracy.
- Nie należy karmić psa asystującego: Nie podawaj psu smakołyków bez zgody opiekuna.
- Nie należy zaczepiać psa asystującego: Nie należy wołać psa ani w żaden inny sposób go zaczepiać.
- Należy zwracać się do opiekuna psa: Jeśli chcesz wyrazić podziw dla psa, zwróć się do jego opiekuna.
- Należy reagować na sygnały psa: Pies asystujący może trącać Cię łapą lub nosem, szczekać, aby wzywać pomoc dla swojego opiekuna – nie pozostawaj wtedy obojętny.
Szanujmy obecność psa asystującego – to nie tylko przyjaciel, ale przede wszystkim nieocenione wsparcie dla osoby, która na co dzień mierzy się z wyzwaniami zdrowotnymi.
Najczęściej czytane