logotypy

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji

logotypy Funduszy Europejskich dla Wielkopolski, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego
przecięcie wstęgi podczas uroczystego otwarcia Centrum Technologiczne Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci
Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci

O projekcie

Z przyjemnością informujemy, że Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027, kontynuuje działania rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową  rozpoczęte w 2019 roku poprzez realizację nowego projektu pn.

”Rozszerzenie dostępności robotycznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi zespołami porażennymi na terenie województwa wielkopolskiego”

nr projektu FEWP.06.13-IZ.00-0089/23.

Cele projektu

Naszym założeniem jest kontynuacja projektu rozpoczętego w marcu 2019 r., wsparcie charakteryzuje się jednak znacznymi innowacjami mającymi na celu rozszerzenie oferty rehabilitacyjnej. Poszerzona jest grupa dzieci docelowo objętych rehabilitacją – dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz dzieci z wrodzonymi i nabytymi neurogennymi zaburzeniami lokomocji takimi jak: przepuklina oponowo-rdzeniowa, artrogrypoza,  zespoły porażeń wiotkich, dystrofie mięśniowe, miopatie, Zespół Downa, stany po urazach rdzenia kręgowego i centralnego układu nerwowego,  inne schorzenia nerwowo-mięśniowe), zwiększyliśmy także liczbę turnusów rehabilitacyjnych, które mają się odbyć oraz liczbę urządzeń, które są wykorzystane w proces rehabilitacji dzieci.

Zobacz więcej

Rehabilitacja odbywa się w dwutygodniowych cyklach (10 dni roboczych). Każde dziecko może skorzystać z trzech turnusów rehabilitacyjnych w ciągu roku i maksymalnie z dziewięciu w trakcie trwania realizacji całego projektu. Dla uczestników wraz z opiekunem zamieszkujących ponad 30 km od naszego Szpitala gwarantujemy nocleg w hotelu wraz z transportem.

Sesje terapii chodu odbywają się z zastosowaniem urządzeń zrobotyzowanych takich jak:  egzoszkielet, RoboGait- system do reedukacji chodu, Zero- G- system odciążenia do reedukacji chodu, bieżnie podwieszane, platformy do ćwiczeń balansowych i równowagi, platformy wibracyjne i inne urządzenia wykorzystujące wirtualną i poszerzaną rzeczywistość. Ponadto, w ramach turnusu oferujemy terapię zajęciową, opiekę pedagogiczną i psychologiczną oraz konsultacje specjalisty.

Aktualnie terapia prowadzona jest w Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, które powstało dzięki dofinansowaniu I. edycji projektu, przy użyciu najnowocześniejszych zrobotyzowanych technologii w przystosowanych na te cele nowoczesnych i przyjaznych dla dzieci pomieszczeniach.

W lipcu 2024r. został uruchomiony nowy budynek Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci, w którym są kontynuowane działania rehabilitacyjne.  Wzbogacone zostało wyposażenie w paletę sprzętów rehabilitacyjnych, w tym robotów, takich jak Egzoszkielet oraz Grail, które wzbogacają już posiadane zasoby sprzętowe. Centrum posiada w swojej lokalizacji laboratorium chodu, w którym dodatkowo będzie wykorzystywany system do diagnostyki i treningu chodu Motek GRAIL. Nowa siedziba projektu pozwoli na zwiększenie liczby uczestników na jednym turnusie z 25 do nawet 40 dzieci.

Celem projektu jest poprawa jakości chodu u dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Analizując wyniki z I. edycji projektu cel ten osiągnięto u ponad 80% dzieci uczestniczących w programie. Spodziewamy się, iż te same rezultaty osiągniemy w ramach II. edycji u zaplanowanych 1076 dzieci i młodych dorosłych, w wieku 5-21 lat, których przewidujemy poddać leczeniu w okresie do 30.11.2026r.

Wartość projektu: 51.497.009,91

Kwota dofinansowania: 48.922.009,89, w tym dofinansowanie z UE: 36.047.906,93

Wkład własny: 2.575.000,02

#FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie

Zgłoś się na bezpłatną rehabilitację!

Przejdź kwalifikacje

Weryfikacja kryteriów włączenia do programu w kilku prostych krokach.

Rozpocznij rehabilitację

Turnusy rehabilitacyjne oparte o najnowocześniejsze technologie, wykorzystujące wirtualną rzeczywistość.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu

  • Informacja telefoniczna

    61 831-01-78
    512-019-831

logotypy Funduszy Europejskich dla Wielkopolski, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego