logotypy

Pracownia EMG i ENG

  • Zakład Patofizjologii Narzadu Ruchu

    Kierownik Zakładu:

    doktor

    Prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber

    Zespół

    • dr n. med. Agnieszka Wiertel – Krawczuk
      Adiunkt UM/ORSK
    • dr n. med. Agnieszka Szymankiewicz – Szukała
      Adiunkt UM/ORSK
    • dr n. med. Katarzyna Kaczmarek
      Asystent UM/ORSK
    • Genowefa Wierzbicka
      St. statystyk medyczny
    • dr n. med. Katarzyna Kaczmarek
      Opiekun Koła naukowego Neurofizjologów
    • Jędrzej Pepliński
      Przewodniczący Koła naukowego Neurofizjologów
    • Śliwiński Ryszard, Matylda Witkowska
      Zastępcy Przewodniczącego Koła naukowego Neurofizjologów
    • Konsultacje neurologiczne dr n. med. Katarzyna Kaczmarek
      specjalista neurolog

    Zakres świadczeń

    Status jednostki ma charakter naukowo-dydaktyczno-diagnostyczny. Zakład prowadzi działalność naukową z zakresu neurofizjologii klinicznej i eksperymentalnej.

    Główne kierunki badawcze to badania podstawowe i kliniczne nad organizacją anatomiczną i czynnościową ośrodków w układzie nerwowym i mięśni w warunkach prawidłowych i patologii, badania neurofizjologii klinicznej u chorych po uszkodzeniach ośrodków nerwowych (w tym terapia komórkowa), ocena leczenia chirurgicznego i rehabilitacyjnego w świetle badań porównawczych neurofizjologii klinicznej.

    Najważniejszy temat to badania nad funkcjonalną regeneracją u chorych po całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, które udokumentowały pierwszy na skalę światową, pozytywny, kliniczny efekt transplantacji komórek węchowych do całkowicie uszkodzonego rdzenia kręgowego, z uzyskaniem odtwórczości funkcji ruchowych i czuciowych.

    Prowadzone obecnie prace kliniczne z zakresu neurofizjologii i neurologii, udowodniły pozytywne efekty leczenia chorych po niecałkowitych uszkodzenia rdzenia kręgowego z wykorzystaniem wysokoczęstotliwościowej przezczaszkowej stymulacji polem magnetycznym (rTMS) oraz elektroterapii nerwów kończyn dolnych, jak i elektrostymulacji czynnościowej mięśni antagonistycznych działających na stawach nadgarstka i skokowego u chorych po udarach.

    Prowadzone są prace wdrożeniowe z zakresu neuromonitoringu neurofizjologicznego w trakcie operacji chirurgicznych na kręgosłupie, mające na celu podwyższenie bezpieczeństwa chorego.

    W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu im. W. Degi UM w Poznaniu od 5 lat neuromonitoring śródoperacyjny z sukcesem stosowany jest w zabiegach pediatrycznych u dzieci oraz u dorosłych, u których konieczne jest leczenie operacyjne z powodu skrzywienia bocznego lub dyskopatii kręgosłupa w odcinkach szyjnym i krzyżowo-lędźwiowym. Jest to procedura bezpieczna, precyzyjna i nieinwazyjna. Od momentu wprowadzenia neuromonitoringu śródoperacyjnego w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu im. W. Degi UM w Poznaniu wykonano ponad 500 sesji śródoperacyjnych, u żadnego z pacjentów nie stwierdzono komplikacji pooperacyjnych w układzie nerwowym, co zawdzięczamy zastosowaniu między innymi tej nowoczesnej metody.

    Jednostka posiada uprawnienia do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych w zakresie EMG dla lekarzy i techników

    Loader Ładowanie...
    Logo EAD Ładowanie trwa zbyt długo?
    Przeładuj Przeładuj dokument
    | Otwórz Otwórz w nowej karcie

    Pobierz

    Loader Ładowanie...
    Logo EAD Ładowanie trwa zbyt długo?
    Przeładuj Przeładuj dokument
    | Otwórz Otwórz w nowej karcie

    Pobierz

    WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI ZAKŁADU