
8th International Students Conference „Frontiers in Neurology, Neurophysiology and Neuropharmacology”
Dnia 16.11.2024 roku odbyła się 8 edycja Międzynarodowej Konferencji Studenckiej „Frontiers in…
Czytaj więcejStatus jednostki ma charakter naukowo-dydaktyczno-diagnostyczny. Zakład prowadzi działalność naukową z zakresu neurofizjologii klinicznej i eksperymentalnej.
Główne kierunki badawcze to badania podstawowe i kliniczne nad organizacją anatomiczną i czynnościową ośrodków w układzie nerwowym i mięśni w warunkach prawidłowych i patologii, badania neurofizjologii klinicznej u chorych po uszkodzeniach ośrodków nerwowych (w tym terapia komórkowa), ocena leczenia chirurgicznego i rehabilitacyjnego w świetle badań porównawczych neurofizjologii klinicznej.
Najważniejszy temat to badania nad funkcjonalną regeneracją u chorych po całkowitym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, które udokumentowały pierwszy na skalę światową, pozytywny, kliniczny efekt transplantacji komórek węchowych do całkowicie uszkodzonego rdzenia kręgowego, z uzyskaniem odtwórczości funkcji ruchowych i czuciowych.
Prowadzone obecnie prace kliniczne z zakresu neurofizjologii i neurologii, udowodniły pozytywne efekty leczenia chorych po niecałkowitych uszkodzenia rdzenia kręgowego z wykorzystaniem wysokoczęstotliwościowej przezczaszkowej stymulacji polem magnetycznym (rTMS) oraz elektroterapii nerwów kończyn dolnych, jak i elektrostymulacji czynnościowej mięśni antagonistycznych działających na stawach nadgarstka i skokowego u chorych po udarach.
Prowadzone są prace wdrożeniowe z zakresu neuromonitoringu neurofizjologicznego w trakcie operacji chirurgicznych na kręgosłupie, mające na celu podwyższenie bezpieczeństwa chorego.
W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu im. W. Degi UM w Poznaniu od 5 lat neuromonitoring śródoperacyjny z sukcesem stosowany jest w zabiegach pediatrycznych u dzieci oraz u dorosłych, u których konieczne jest leczenie operacyjne z powodu skrzywienia bocznego lub dyskopatii kręgosłupa w odcinkach szyjnym i krzyżowo-lędźwiowym. Jest to procedura bezpieczna, precyzyjna i nieinwazyjna. Od momentu wprowadzenia neuromonitoringu śródoperacyjnego w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu im. W. Degi UM w Poznaniu wykonano ponad 500 sesji śródoperacyjnych, u żadnego z pacjentów nie stwierdzono komplikacji pooperacyjnych w układzie nerwowym, co zawdzięczamy zastosowaniu między innymi tej nowoczesnej metody.
Dnia 16.11.2024 roku odbyła się 8 edycja Międzynarodowej Konferencji Studenckiej „Frontiers in…
Czytaj więcejOrtopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital im. W. Degi UM w Poznaniu po raz kolejny został uhonorowany nagrodą…
Czytaj więcejNeuromonitoring śródoperacyjny jest procedurą neurofizjologii klinicznej, mającą na celu weryfikację…
Czytaj więcejW dniu 5 kwietnia w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu odbyła…
Czytaj więcej