
Konferencja Naukowa z cyklu Nauka dla Obronności

14 maja 2026 roku w Bydgoszczy odbyła się Konferencja naukowa z cyklu Nauka dla Obronności, realizowanego we współpracy przez Politechnikę Poznańską pod przewodnictwem JM Rektora
prof. dr. hab. inż. Teofila Jesionowskiego, którego reprezentowali dr inż. Jan Dziedzic i prof. dr hab. inż. Michał Ciałkowski oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, pt.: „Możliwości wykorzystania czystej energii w systemach bezpieczeństwa państwa”. Tematyka Konferencji koncentrowała się na integracji nowoczesnych technologii energetycznych z systemem obronnym kraju. Wydarzenie zgromadziło ekspertów ze świata nauki, administracji publicznej oraz Sił Zbrojnych RP i stanowiło kontynuację interdyscyplinarnego dialogu między środowiskiem akademickim a sektorem wojskowym. Głównym celem konferencji była wymiana doświadczeń naukowych
i praktycznych, a także wypracowanie koncepcji zwiększania odporności energetycznej Państwa oraz Sił Zbrojnych RP poprzez wdrożenie odnawialnych źródeł energii.
Jednym z prelegentów konferencji był Dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
Pan dr hab. n. med. Przemysław Daroszewski, który wygłosił prelekcję pt.: „Czysta energia,
a cyberbezpieczeństwo w Szpitalu na przykładzie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”. Pan Dyrektor przedstawił przykłady wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w Szpitalu, a także wskazał na bezpośredni wpływ ich wykorzystywania na cyberbezpieczeństwo poprzez zapewnienie stabilnego zasilania gwarantującego ciągłość działania infrastruktury IT, zmniejszenie podatności na zagrożenia poprzez zmniejszenie ryzyka przestojów systemów, tworzenie energooszczędnych i ekologicznych środowisk IT oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych i zwiększenie efektywności.
Pan Dyrektor przedstawił także szczegóły wdrożenia przedsięwzięcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności: Inwestycja D1.1.2 Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia: Transformacja cyfrowa ORTOPEDYCZNO-REHABILITACYJNEGO SZPITALA KLINICZNEGO IM. WIKTORA DEGI UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO IM.KAROLA MARCINKOWSKIEGO w zakresie gromadzenia
i przetwarzania danych medycznych, ucyfrowienia dokumentacji medycznej, cyberbezpieczeństwa
i analiz wspomaganych w działalności leczniczej, z którego Szpital otrzymał kwotę 12 mln netto dofinansowania na unowocześnienie i rozbudowę systemu HIS oraz rozszerzenie zakresu pozyskiwania i przetwarzania danych medycznych. Pan Dyrektor omówił zakupione poszczególne elementy systemu i etapy ich wdrożenia, przedstawiając przy tym korzyści płynące dla Szpitala z ich implementacji.
Pan Dyrektor Daroszewski zasiadł także w Komitecie naukowym Konferencji naukowej
pt. Nauka dla Obronności „Możliwości wykorzystania czystej energii w systemach bezpieczeństwa państwa”. Konferencji towarzyszyła publikacja autorstwa Andrzeja Żyluka, Łukasza Semkło
i Rafała Ślefarskiego wydana pod tym samym tytułem przez Wydawnictwo Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.
Konferencja w 2026 roku była kontynuacją wcześniejszych działań, w tym poświęconych bezpieczeństwu infrastruktury krytycznej (2022), roli Sił Powietrznych (2023) oraz logistyce wojskowej i cywilnej (2024).







Najczęściej czytane